General Clinical Specimen Containers
- (1)
- (1)
- (5)
- (37)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (12)
- (11)
- (262)
- (20)
- (30)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (29)
- (6)
- (1)
- (258)
- (97)
- (1)
- (2)
- (3)
- (14)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (3)
- (16)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (12)
- (1)
- (13)
- (31)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (86)
- (2)
- (19)
- (7)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (222)
- (3)
- (72)
- (122)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Split Specimen Urine Collection Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Perform sample collection and storage with these capitol vial split foil top specimen collection kits.
| Product Type | Specimen Collection Kit |
|---|
Epredia™ Dry Specimen Containers - Snap Lid
Dry specimen containers constructed of clear and opaque polystyrene, polypropylene or polyethylene with a variety of lid options.
Epredia™ Dry Specimen Containers - Bio-Tite™
Dry specimen containers constructed of clear and opaque polystyrene, polypropylene or polyethylene with a variety of lid options.
Epredia™ STS™ Specimen Transport System Pre-filled Specimen Containers 10% NBF - Screw-top
Transport, store and retrieve pathology specimens in a safe and cost effective manner with Epredia™ Specimen Transportation System (STS™).
BRANDTECH™ VITLAB™ Sample Containers with Screw Caps
Polypropylene specimen containers with polypropylene screw caps
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Disposable Sample Container |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
StatLab Screw Top Empty Specimen Containers
Specimen containers with knurled cap and base for easy handling
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Greiner Bio-One Conical Bottom Polystyrene Multipurpose Containers with Plastic Screw Cap
Ideal for optical measurements due to its high clarity.
| Description | Support skirt at bottom |
|---|---|
| Length (Metric) | 90 mm |
| Product Type | Multi-purpose Container |
| Diameter (Metric) | 25 mm |
| Capacity (Metric) | 30 mL |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | White |
| For Use With (Application) | For academic and medical purposes |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Plastic |
StatLab Life Latch New Generation Specimen Containers
Designed for safe, leak-resistant transport and storage of fluids.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Specimen Container |
| Graduated | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Closure Included | Yes |
Greiner Bio-One Flat Bottom Polystyrene Multipurpose Containers with Plastic Screw Cap
Ideal for optical measurements due to its high clarity.
| Length (Metric) | 50 mm |
|---|---|
| Product Type | Multi-purpose Container |
| Diameter (Metric) | 18 mm |
| Capacity (Metric) | 7 mL |
| Label | No Label |
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | White |
| For Use With (Application) | For academic and medical purposes |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Plastic |
Greiner Bio-One Flat Bottom Polystyrene Multipurpose Container with Metal Screw Cap
Ideal for optical measurements due to its high clarity.
| Product Type | Multi-purpose Container |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For academic and medical purposes |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Metal |
StatLab Biopsy NBF Kit
Kit is pre-labeled with location diagram. Kit contains two 120 mL prefilled 10% NBF containers with biopsy location stickers and 12 pre-labeled cassettes.
StatLab Neutral Buffered Formalin with 5% Alcohol
Special Alcoholic formalin blend is an ideal year-round fixative but is especially suitable for laboratories in colder climates.
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| No. per Case | 96 |
| Graduated | No |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
StatLab NBF with 10% Alcohol Prefilled Containers
Special alcoholic formalin blend is an ideal year-round fixative but is especially suitable for laboratories in colder climates
Epredia™ Richard-Allan Scientific™ Specimen Transportation System (STS™ ), Containers, Prefilled; Neutral Buffered Formalin, Polypropylene
Transport, store and retrieve pathology specimens in a safe and cost effective manner with the Epredia™ Richard-Allan Scientific™ Specimen Transportation System (STS™).
StatLab™ Urine Cytology Kit
Convenient method for collection, preservation, and transport of urine cytology specimens.